Fen Edebiyat Fakültesi - Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

"bir Şahsiyet Abidesi: İstiklal Marşı Ve Çanakkale Şiiri Bağlamında Mehmet Akif Ersoy" Konulu Konferans Düzenlendi

12/03/2019 14:26:03 - 12/03/2019 14:26:03 - 181 Okunma

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından "Bir Şahsiyet Abidesi: İstiklâl Marşı ve Çanakkale Şiiri Bağlamında Mehmet Âkif ERSOY" konulu konferans düzenlendi.

11 Mart 2019 Pazartesi günü II. Merkezi Derslikler Binası I Numaralı Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansı; Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mesut AYAR, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yakup YILMAZ, Bölüm Başkan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Niyazi ADIGÜZEL ve Dr. Öğr. Üyesi Ali KURT, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler dinledi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muharrem DAYANÇ ise konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan konferansta millî şairimiz Mehmet Âkif ERSOY’un hayatı, sanatı ve Çanakkale Savaşı ile ilgili önemli bilgiler aktaran Prof. Dr. Muharrem DAYANÇ, Çanakkale Savaşı’nın 1915’in başında başlayıp, 1916 yılının başına kadar karada, denizde ve havada devam eden emsali bulunmayan bir savaş olduğunu söyledi. Türk edebiyatında imaj oluşturma bahsinde en güzel örneklerin Mehmet Âkif Ersoy’un şiirlerinde yer aldığını belirten DAYANÇ, Mehmet Âkif’in Safahat adlı kitabından ‘Âsım’ bölümünü okudu ve bir insanın doğru yolu bulabilmesi için ‘Âsım’ı okumasının yeterli olacağı değerlendirmesini yaptı.

Mehmet Âkif’in hikmetin şairi olduğunu dile getiren DAYANÇ: “Bölümün sonunda Âsım Berlin’e gidiyor. Oraya ilim için gidiyor. Peki, o güne kadar bizim aydınlarımız nereye gidiyordu? Paris’e gidiyordu. Âkif rotayı Berlin’e çevirdi. Mehmet Âkif bir şeyi tercih etti ise o işin mutlaka bir hikmeti vardır” diye konuştu.

Mehmet Âkif ERSOY’un Çanakkale Şehitleri şiirini Necid çöllerinde yazmaya başladığını da dinleyicilerle paylaşan DAYANÇ, konuşmasına şöyle devam etti: “Bazı Arap Kabileleri isyan ettiler. Onları ikna edebilecek bir kâfile oluşturuldu. O kâfilenin içinde Mehmet Âkif de vardı. Gece kaldığı çadırı kurşunladılar. Ama o hiçbir şeyi ciddiye almadı. Çünkü mevzubahis olan vatandı. O yolculuk esnasında Eşref Sencer KUŞÇUBAŞI Enver Paşa’dan Çanakkale’de çok büyük bir zafer kazanıldığının haberini alınca bunu Âkif’e söyledi. Âkif bütün o mahrumiyetler içerisinde Allah’a şöyle dua etti:  ‘Allah’ım bana bu zaferin şiirini yazmayı nasip etmeden canımı alma.’ Dolayısı ile Necid çöllerinde bütün o mahrumiyetler içerisinde Mehmet Âkif’in gönlü Çanakkale’de idi.”

Konferansın sonunda Doç. Dr. Yakup YILMAZ, Dr. Öğr. Üyesi Niyazi ADIGÜZEL ve Dr. Öğr. Üyesi Ali KURT konuşmacı Prof. Dr. Muharrem DAYANÇ’a hediye takdiminde bulundular. 

klü tde konferans çanakkale mehmet akif

Facebook Twitter Google Plus
Mehmet Akif Ersoy Konferansı
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.